Author Topic: Hızlı okuma eğitimleri  (Read 1 times)

lesonya

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1211
    • View Profile
Hızlı okuma eğitimleri
« on: January 24, 2023, 07:58:22 am »
Hızlı okuma eğitimleri arasında skimming, metnin genel anlamını hızlıca öğrenmek için metnin hızlıca taranmasıdır. Scanning, belirli bir bilgi aramak için metnin hızlıca taranmasıdır. Chunking, metnin parçalara ayrılması ve her parçayı tek tek okumaktır. Paired-associate, kelime veya kavramların eşleştirilmesi ve bunların anlamlarının öğrenilmesidir. Mind-mapping, metnin anahtar kavramlarının haritalandırılması ve bunlar arasındaki bağlantıların görülmesidir.

Hızlı okuma öğrenmek için şu adımları deneyebilirsiniz:

Metnin genel anlamını öğrenin: Metnin ne hakkında olduğunu öğrendikten sonra, okuma süresini azaltacak ve anlamayı kolaylaştıracaksınız.

- Skimming yapın: Metnin üst yüzeyini hızlıca tarayarak, hangi konuların işlendiğini anlamaya çalışın.

- Scanning yapın: Belirli bir bilgi ararken metnin hızlıca taranması, zaman kazandıracaktır.

- Paragraf bazında okuyun: Metnin parçalara ayrılarak okumanız, anlamayı kolaylaştırır ve dikkatinizi dağıtmaz.

- Kelimelerin anlamını öğrenin: Metnin anlamını kavramak için kelimelerin anlamlarını bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenmeniz önerilir.

- Okuma hızınızı ölçün ve arttırmaya çalışın: Başlangıçta okuma hızınızı ölçün ve zaman içinde bunu arttırmaya çalışın. Okuma hızınızı arttırmak için özel okuma programları veya hızlı okuma kurslarına katılabilirsiniz.

- Pratik yapın: Hızlı okuma becerilerini geliştirmek için sürekli olarak pratik yapmalısınız. Öğrendiğiniz teknikleri sıklıkla uygulayın ve zaman içinde hızlı okuma becerilerinizi geliştireceksiniz.

Share on Facebook Share on Twitter